Tyranozaur

Tyranozaur

Tyranozaur, Tyranozaur Rex bądź T-Rex – wszystkie nazwy określają jednego z najpopularniejszych i największych dinozaurów, jakie kiedykolwiek zamieszkiwały naszą planetę. Dinozaur ten należał do gatunku gadziomiedniczych, to jest takich, których budowa miednicy była charakterystyczna dla rzędu gadów. Współcześnie uznawany jest za jednego z największych przedstawicieli swojego gatunku. Na podstawie odnalezionych skamieniałości uważa się, że dinozaur tyranozaur mógł osiągać nawet sześć metrów wysokości i siedem ton wagi.

Dlaczego Tyranozaur Rex?

Pierwsze szczątki tego dinozaura zostały odnalezione przez archeologa Barnuma Browna w 1902 roku w Montanie. Jego nazwa, podobnie jak w przypadku pozostałych przedstawicieli gatunku, pochodzi ze starożytnej greki. TyrannosaurusRexmoże być rozumiane jako król tyranów bądź jaszczur tyran. Nazwa miała z pewnością odzwierciedlać jego imponującą budowę, dzięki której miał zapewnioną pozycję jednego z najgroźniejszych i najbardziej krwiożerczych gadów swoich czasów. Nazwa ta została nadana przez geologa FairfieldaOsborne’a kilka lat po odkryciu skamieniałości dinozaura.

Dinozaur Tyranozaur w liczbach

Jak wspomniano, gad ten był najprawdopodobniej wysoki na ponad sześć metrów. Znacznie bardziej imponująca była jego długość. Tyranozaur, za sprawą swojego ogona, mógł osiągać nawet dwanaście metrów długości. Największy szkielet tego dinozaura, jaki kiedykolwiek udało się odnaleźć, znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Chicago i jest długi na prawie trzynaście metrów. Pomimo tak spektakularnych rozmiarów, Tyranozaur Rex najprawdopodobniej wcale nie był największym mięsożernym przedstawicielem swojego gatunku.

tyranozaur rex

Budowa ciała Tyranozaura

Podobnie jak inne mięsożerne dinozaury, tak i Tyranozaur Rex poruszał się w pozycji na wpół wyprostowanej, na dwóch tylnych kończynach. Nie bez znaczenia był jego ogon, który stanowił odpowiednią przeciwwagę dla wyjątkowo ciężkiej przedniej części ciała. Spełniał on również inną funkcję. Znacznie ułatwiał szybkie poruszanie się. Jak wskazują współczesne obliczenia komputerowe, dinozaur mógł się przemieszczać nawet z prędkością 40 kilometrów na godzinę. Nie bez znaczenia były oczywiście jego potężne i mocno umięśnione tylne kończyny.

Przednie łapy tyranozaura do dzisiaj stanowią dla naukowców zagadkę niemal na miarę przyczyny wymarcia dinozaurów. T-Rex wyróżniał się bowiem niezwykle krótkimi przednimi kończynami zakończonymi dwoma palcami i długimi szponami. Łapy te były na tyle krótkie, iż ciężko domyślić się, jakie mogło być ich przeznaczenie. Sam tułów dinozaura był raczej masywny. Mimo to wiele kości było pustych w środku, dzięki czemu ogólny ciężar zwierzęcia był ograniczony. Poza potężną głową i skórą pokrytą łuskami na uwagę zasługują przede wszystkim zęby dinozaura.

Zęby Tyranozaura Rexa

To właśnie szczęka tego dinozaura budzi największe emocje. Imponującej wielkości jama ustna wyposażona była bowiem w szereg niezwykle ostrych i długich na kilkanaście centymetrów zębów. Spiłowane po brzegach zęby, przypominające kształtem stożek, umożliwiały dinozaurowi chwytanie i nadgryzanie ofiary. Dzięki silnej i dużej głowie, kolejnym krokiem było oderwanie i skonsumowanie nawet sporych kawałków mięsa.

Co ciekawe, w przypadku wyłamania któregokolwiek z zębów, na jego miejscu bardzo szybko pojawiał się nowy. Dzięki tak zbudowanej szczęce, dinozaur Tyranozaur był przystosowany do jednorazowego spożycia nawet dwustu kilogramów mięsa. Takiej wielkości posiłek mógł mu jednak wystarczyć na kilka dni. Jak podejrzewają współcześnie naukowcy, wbrew opinii największego drapieżcy, T-Rex nie tylko polował, ale nie odmawiał sobie również padliny.

Czy kiedyś dowiemy się więcej na temat tego kultowego już przedstawiciela gatunku prehistorycznych gadów? Czy kiedykolwiek przyjdzie nam poznać tajemnicę jego nie w pełni rozwiniętych przednich kończyn? Na to z pewnością czeka cały świat paleontologii.