Zauropodomorfy

Jedną z cech dinozaurów, które uczyniły je tak fascynującymi stworzeniami, były ich kolosalne rozmiary. Najbardziej znane gatunki, jak tyranozaur czy triceratops, ważyły po kilka ton. Tymczasem wśród prehistorycznych Zauropodomorfygadów były również takie, na których rozmiary obu wymienionych bestii nie robiły najmniejszego wrażenia. Mowa tu o Zauropodomorfach.

Cechy charakterystyczne

Zauropodomorfy były dinozaurami gadziomiednicznymi poruszającymi się na czterech nogach i mającymi długie szyje i ogony. Najstarsi ich przedstawiciele mieli stosunkowo niewielkie rozmiary – około 1,5 m długości, jednak u schyłku triasu stały się już największymi zwierzętami lądowymi na Ziemii i nadal rosły. Długa szyja i ogromny rozmiar świadczą o tym, że podstawowym pożywieniem zauropodomorfów były liście i owoce wysokich drzew, niedostępne dla innych gatunków poza latającymi. Największe zauropodomorfy mierzyły około 30-40 m długości, a ich masa mogła przekraczać 100 ton.

Najciekawsze gatunki

Największym odkrytym zauropodomorfem i zarazem największym odkrytym zwierzęciem lądowym, jakie kiedykolwiek chodziło po świecie jest argentynozaur. Monstrualne wymiary argentynozaura mogą jednak okazać się nieco przeszacowane – jedyny szkielet przedstawiciela jaki odnaleziono był mocno zdekompletowany. Jeśli jednak szacunki odkrywców były trafne – zwierze to mogło ważyć nawet 110 ton i mierzyć 44 metry.

Ciekawym zauropodomorfem był również diplodok. Zwierze to miało ok. 27 m długości, z czego 7 m mierzyła sama szyja. Interesujący u diplodoków był ich ogon – miał postać bicza i prawdopodobnie służył im do walki z drapieżnikami. Jak łatwo się domyślić machnięcie ogonem przez ważącego 10-16 ton kolosa rzadko kiedy kończyło się inaczej niż śmiercią napastnika.

Kolejnym gatunkiem, który uzmysławia nam jak ogromne były zauropodomorfy były brachiozaury. Ich waga mogła sięgać nawet 60 ton, sama szyja miała 10 m długości i była dość gruba – brachiozaur większość roślin mógł połknąć w całości bez potrzeby przeżuwania. Aby przeżyć musiał zjeść dziennie prawie 200 kg roślin, co oznaczało, że był zmuszony do nieprzerwanego żerowania.