Spinozaur

Dinozaury spinozaur były ogromnymi drapieżnikami z rodziny teropodów. Istniały około 95 milionów lat temu w kredzie. Czym się wyróżnia ten drapieżnik?

Spinozaur dinozaur

Jak wygląda spinozaur?

Spinozaur był największym ze znanych dinozaurów drapieżnych. Osiągał wysokość nawet do 18 metrów i ważył około 9 ton. W szczękach dinozaura znajdowały się ostre zęby o kształcie stożków. Jego długa i dosyć płaska głowa podobna była do głowy krokodyla.

Na grzbiecie drapieżnika znajdował się duży “żagiel”, będący wyrostkami kręgów osiągających nawet 1,6 metra i połączonych skórą. Pełniły one różnorodne funkcje, między innymi wpływały na termoregulację. Żagiel pozwalał szybko zebrać ciepło po ustawieniu się drapieżnika bokiem do słońca lub usunąć nadmiar ciepła ustawiając się w odpowiedni sposób względem wiatru.

Dinozaury spinozaur żywiły się głównie złowionymi rybami, padliną oraz innymi upolowanymi zwierzętami.

Pysk drapieżnika

Spinozaury miały odznaczające się wydłużone paszcze, bardzo duże jak na teropoda kończyny przednie i ogon z wyrostkami kolczystymi.

Jego szczęka wskazuje na to, że drapieżnik miał jedną z najdłuższych czaszek spośród innych mięsożernych stworzeń. Badania wskazują, że jej długość oscylowała w granicach 1,5 metra. Stworzenie posiadało znacznie więcej zębów niż inne teropody – były one dłuższe i cieńsze. Pomiędzy oczami dinozaur miał niewielki grzebień kostny.

Spinozaur vs tyranozaur

Tyranozaur był rodzajem teropoda z rodziny tyranozaurów. Potwierdzonym gatunkiem tego rodzaju jest Tyrannosaurus rex. To dwunożny drapieżnik żywiący się mięsem i padliną, posiadał masywną czaszkę i długi ogon. Okazuje się, że jest to jeden z największych znanych drapieżników tego typu – osiągał około 13 metrów długości, ważąc około 6 ton. Od spinozaura wyróżniał go z pewnością pysk, który nie był tak spłaszczony. Jego szyja była wykrzywiona na kształt litery S, podobnie jak u innych drapieżników teropodów. Odznaczała się jednak tym, że była trochę krótsza i bardziej umięśniona – musiała podtrzymywać bardzo masywną czaszkę stworzenia.

Dinozaury spinozaur należały do licznej rodziny teropodów. Polowały na inne zwierzęta i spożywały głównie ryby i padlinę. Ich spłaszczony pysk jest z pewnością cechą wyróżniającą je od innych drapieżników. Na grzbiecie dinozaura znajdował się tzw. żagiel, który pełnił funkcje termoregulacyjne. To znacznie ułatwiało dinozaurowi utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, chroniąc przed nagrzaniem. Jego pysk mógł osiągnąć nawet półtora metra długości, przypominając nieco wyglądem pysk krokodyla.