Allozaury

Dinozaury z rodziny teropodów

Allozaur był dinozaurem należącym do rodziny teropodów. Swoją nazwę zawdzięcza językowi greckiemu i w wolnym tłumaczeniu oznacza ona “inny jaszczur”. Czym cechują się dinozaury allozaur?Allozaur dinozaur

Allozaur dinozaur

Allozaury były dużymi dinozaurami drapieżnymi, które cechowały się wielką czaszką wyposażoną w ostre zęby. Posiadały one wielkie kończyny tylne oraz krótkie kończyny przednie (trójpalczaste). Drapieżniki te mierzyły nawet do 12 metrów i ważyły około 4000 kilogramów. Ich ciało zakończone było ciężkim i bardzo długim ogonem.

Badania wskazują, że allozaury zajmowały się polowaniem na duże dinozaury roślinożerne – stegozaury, zauropody i ornitopody. Korzystały ze swojej czaszki atakując ofiary otwartymi paszczami i ostrymi zębami, rozrywając ciało. Ich zęby wyróżniały się piłkowatymi krawędziami. Co ciekawe, łatwo one wypadały, jednak były zastępowane kolejnymi zębami.

Teropody

Allozaur należał do rodziny dużych teropodów z grupy karnozaurów.

Warto zauważyć, ze blisko spokrewnione z allozaurami były dinozaury takie jak na przykład; indozaur, stoksozaur, piwetozaur, piatnickizaur, kompsozuch, czy akrokantozaur. Nowsze badania jednak jasno wskazywały, że żaden z nich nie jest zaliczany do grona allozaurów.

Allozaur vs tyranozaur

Tyranozaur także był jednym z teropodów z rodziny tyranozaurów. Jednym z najbardziej znanych dinozaurów z tej rodziny jest Tyrannosaurus rex.

Dinozaur ten był dwunożnym mięsożercą  masywnej czaszce, a jego ciało wieńczył długi ogon, podobnie jak w przypadku allozaura. Aktualnie znane są teropody, które dorównywać mogą wielkością tyranozaurom, a nawet są nieco większe od nich. Tyranozaur ważył około 6 ton, mierząc jednocześnie około 13 metrów długości. Jest to jeden z największych oraz najbardziej znanych drapieżników lądowych, co z pewnością czyniło z niego sporą konkurencję dla allozaurów.

Czaszka allozaura

Kości zębowe drapieżnika zawierały około 16 zębów, które stawały się krótsze i zakrzywione z tyłu szczęki. Nad oczami oraz przed nimi znajdowała się para rogów, które były przedłużeniem kości łzowych różnorodnych w zależności od kształtu i rozmiaru allozaura. Dwa grzebienie znajdowały się natomiast wzdłuż kości nosowej i prowadziły aż do rogów. Różki były raczej pokryte keratynową pochwą i miały wiele funkcji – chroniły przed słońcem, pozwalały walczyć z innymi drapieżnikami i zdobiły czaszkę dinozaura. Miejscem przyczepu mięśni był garb znajdujący się z tyłu czaszki, podobnie jak u tyranozaurów.

Dinozaury allozaur były masywnymi drapieżnikami ze sporym ogonem. Nie bez powodu są uważane za jedne z najbardziej drapieżnych stworzeń dawnych czasów.