Pierwszym skojarzeniem, które przychodzi nam na myśl na hasło „dinozaur” jest charakterystyczna sylwetka tyranozaura lub welociraptora – stworzenia o masywnych tylnych odnóżach, długim ogonie i potężnej, najeżonej ostrymi zębami paszczy. Zarówno tyranozaury jak i welocdiraptory były przedstawicielami rzędu teropodów, czyli najgroźniejszych myśliwych w świecie dinozaurów.
Cechy charakterystyczne
Zdecydowana większość teropodów była mięsożerna – polowała na inne zwierzęta lub żywiła się padliną. Teropody poruszały się w pozycji półwyprostowanej, mocno umięśnione tylne odnóża były im niezbędne aby skutecznie ścigać uciekającą ofiarę. Również podczas pościgów niezbędny okazywał się długi i ciężki ogon – pozwalał on zachowywać tym stworzeniom równowagę niezależnie od trudności terenu na którym odbywał się pościg. Teropody miały też niewielkie, przednie odnóża z maksymalnie 3 palcami.
Najciekawsze gatunki
Najbardziej znanym gatunkiem teropoda jest Tyrannosaurus Rex – ważący ok 6 ton kolos, który budził wśród innych gatunków postrach mimo że zazwyczaj polował samotnie. W odróżnieniu od tyranozaura – welociraptory były zwierzętami stadnymi. Mierzyły ok 1,7 m wysokości i miały ok. 2 m długości wraz z ogonem. Oprócz lądowych istniały również teropody, których królestwem było niebo, jak ptakopodobny, opierzony Rahonawis. Zdarzały się również teropody opierzone, które jednak nie potrafiły latać, np. gigantozaur.
Teropody współcześnie
Nie wszystkie teropody wymarły. Jedna z ich linii – ptaki – przetrwała do dzisiaj i stała się jedną z dominujących na świecie gromad zwierząt. To prawda, że na pierwszy rzut oka trudno szukać podobieństwa pomiędzy wróblem a potężnym tyranozaurem, jeśli się jednak przyjrzymy uważnie, można je wychwycić. Najbardziej charakterystyczną cechą wspólną wydaje się tu być postawa na ziemi – sylwetka zarówno jednych jak i drugich jest nieco pochylona do przodu a dłuższy ogon równoważy ciężką i dużą głowę. Da się też dostrzec podobieństwa w poruszaniu się welociraptora i domowej kury, zwłaszcza podczas biegu.