Triceratops, chyba najbardziej obok tyranozaura rexa przedstawiciel dinozaurów, był jednym z największych i najbardziej fascynujących przedstawicieli tego infrarzędu. Charakterystyczny kołnierz, trzy rogi – dwa większe na czole i jeden mniejszy na pysku oraz dziób, który przypomina nieco ptasi, to najbardziej rozpoznawalne cechy tej grupy zwierząt. Ceratopsy żywiły się co prawda roślinami, nie wszystkie były jednak łatwym kąskiem dla drapieżników – największe ważyły nawet 10 ton i gdy zaczynały szarżować na przeciwnika nawet najgroźniejsze drapieżniki musiały brać nogi za pas. Oto najbardziej interesujące spośród ceratopsów.
Triceratops
To prawdziwa gwiazda wśród ceratopsów – jego sylwetkę jest w stanie rozpoznać każde dziecko, nawet w wieku przedszkolnym. Triceratopsy osiągały około 8 – 9 m długości i 2-3 m wysokości. Poruszały się na 4 łapach, wg niektórych naukowców ich masa mogła dochodzić nawet do 12 ton. Ceratopsy te były ogromne, masywne i groźne. Rozdrażnione atakowały szarżując na przeciwnika w czym pomagała im mocna, wyposażona w ostre rogi i kostny kołnierz czaszka.
Awaceratops
Ten gatunek był od triceratopsów znacznie mniejszy – dorastał zaledwie do 2,5 m długości, zamieszkiwał na dzisiejszym terytorium Ameryki Północnej. Żywił się roślinnością i posiadał dziób podobny nieco do dzioba papugi, za pomocą którego mógł zrywać i rozdrabniać pokarm.
Styrakozaur
Zwierze to było ceratopsem średniej wielkości. Styrakozaur dorastał do 5,5 m i ważył ok. 3 ton. Od pozostałych ceratopsów różniła go ilość rogów i kształt czaszki – mimo że dysponował charakterystycznym dla tej grupy dinozaurów kołnierzem to jednak wyglądał on zupełnie inaczej – dookoła kołnierza znajdowały się liczne, wyrastająca symetrycznie rogi. Styrakozaur nie miał natomiast rogów na czole, jak triceratops. Miał za to jeden masywny róg na pysku i dwa na policzkach. Funkcja tych ostatnich dotąd nie została wyjaśniona.
Ceratopsy były bardzo zróżnicowaną grupą – wśród innych gatunków warto wspomnieć o centrozaurach, eniozaurach czy stosunkowo niewielkich brachyceratopsach. Wszystkich odkrytych ceratopsów wymienić niestety nie sposób.