Jak wyginęły dinozaury?

Jak wyginęły dinozaury

Dinozaury to tajemnicze gady zamieszkujące naszą planetę w czasach prehistorycznych. Niestety nie jesteśmy w posiadaniu tak rozległej wiedzy, by ze stuprocentową pewnością określić, kiedy należy szukać początków ich gatunku. Najstarsze znaleziska sugerujące ich istnienie pochodzą sprzed dwustu milionów lat. Z całą pewnością jesteśmy jednak w stanie określić przybliżoną datę wyginięcia dinozaurów. Pomimo dziesiątek lat badań i analiz nie potrafimy niestety odpowiedzieć na pytanie, dlaczego wyginęły dinozaury.

Wyginięcie dinozaurów

Dinozaury w swoim czasie na swój sposób opanowały naszą planetę. Wśród nich wyróżnić bowiem można było wiele rozmaitych gatunków. Gady te różniły się nie tylko rozmiarami i budową, ale także sposobem odżywiania i trybem żywienia. Ze względu na liczbę i obszar występowania, przez lata dominowały na Ziemi. Co się stało, że nagle, prawie 66 milionów lat temu, niespodziewanie zniknęły z naszej planety? Dlaczego dinozaury wyginęły? Na ten temat przez lata powstało wiele ciekawych, mniej i bardziej prawdopodobnych teorii.

Jak wyginęły dinozaury – najpopularniejsze hipotezy

Naukowcy z całą pewnością określili czas, kiedy za sprawą wciąż niewiadomej przyczyny, nastąpiło wyginięcie dinozaurów. Paleontolodzy do dzisiaj, analizując znalezione szczątki największych gadów, starają się znaleźć powód, dla którego pod koniec okresu kredowego miał miejsce wielki, tajemniczy koniec dinozaurów. Współcześnie, tyle ile naukowców, tyle domniemywań, jak wymarły dinozaury. Wśród najczęściej powtarzających się teorii, z pewnością jest ta zakładająca uderzenie w Ziemię planetoidy czy po prostu biologiczne nieprzystosowanie tego gatunku. Niektórzy nie wykluczają nawet… ingerencji przybyszów z kosmosu.

Dlaczego wyginęły dinozaury

Asteroida, przez którą wyginęły dinozaury

Jak wskazują naukowcy, bombardowania naszej planety poprzez różnego rodzaju kosmiczne odłamki nie było niczym dziwnym i na przestrzeni milionów lat zdarzało się niejednokrotnie. Właśnie tą drogą miały trafić na Ziemię pierwsze elementy, które przyczyniły się do powstania życia, to jest cząsteczki wody czy aminokwasy. Niestety meteoryty i inne pociski pochodzenia kosmicznego nie tylko zapoczątkowały, ale i w pewien sposób uśmierciły życie na planecie Ziemia.

Dlaczego wyginęły dinozaury, a inne zwierzęta pozostały przy życiu?

Według hipotezy badaczy, planetoida miała uderzyć w powierzchnię naszej planety kilkadziesiąt milionów lat temu. Uderzenie było na tyle silne, że wyzwoliło niewyobrażalną energię, która spowodowała wyjątkowe spustoszenie. Jak podejrzewają niektórzy, pył, który pojawił się po katastrofie, na wiele lat przysłonił słońce, powodując zamieranie roślinności.

W ten oto sposób, z powodu braku pożywienia, powoli zaczęły wymierać dinozaury roślinożerne i w konsekwencji mięsożerne. Do tych ciężkich warunków udało się jednak przystosować znacznie mniejszym ssakom, które nie tylko potrzebowały mniej pokarmu, ale i były w stanie znajdować schronienie także pod powierzchnią ziemi. Większość dinozaurów nie posiadała takich umiejętności, dlatego wyginęła. Niektórym udało się wyewoluować do postaci ptaków.

Dlaczego dinozaury wyginęły

Niewystarczający potencjał biologiczny

Kolejna hipoteza posiada pewne wspólne podstawy z wcześniej wymienionymi założeniami. Niektórzy badacze tego zagadnienia, próbując odpowiedzieć na pytanie, jak wymarły dinozaury, jako przyczynę wymieniają… same gady. Według naukowców, dinozaury poprzez wyjątkowo szybki rozwój i proces różnicowania swojego gatunku, znacznie przedterminowo wyczerpały tak zwany potencjał genetyczny.

Konsekwencją było systematyczne osłabianie kolejnych osobników, które wykazywały coraz mniejsze szanse na przetrwanie i umiejętności przystosowania się do nowych warunków życia, które miały się pojawić w ostatnim okresie ery mezozoicznej. W ten sposób uczeni nie tyle wyjaśniają samą przyczynę transformacji na Ziemi, ale wytykają gadom niewystarczające możliwości adaptacji, które miały poskutkować ich wymarciem.

Niesprzyjające procesy geologiczne

Przyjęło się, że koniec ery mezozoicznej odpowiada dość intensywnym procesom geologicznym. To właśnie w tym czasie miało mieć miejsce rozchodzenie się kontynentów, którego konsekwencją było chociażby podnoszenie się poziomu oceanów. Sytuacja ta poskutkowała zalewaniem nizinnych terenów, które dotychczas stanowiły główne miejsce bytowania dinozaurów.

Skutkiem zaistniałych procesów było powstanie licznych mórz i zbiorników wodnych, za sprawą których wyodrębnionych zostało wiele odizolowanych lądów. Warunki te przestały być ewolucyjnie sprzyjające, czego konsekwencją miał być powolny koniec gatunku pierwszych dinozaurów. Gady te przestały się rozwijać, a brak progresu miał prędzej czy później poskutkować nagłym regresem, to jest zniknięciem z powierzchni Ziemi.

To oczywiście tylko z niektórych teorii, próbujących wyjaśnić nurtującą nas wielu zagadkę. Czy kiedykolwiek z całą pewnością dowiemy się, dlaczego dinozaury wyginęły? Być może już niedługo czeka nas wyjaśnienie tej jednej z największych tajemnic naszej planety.